Pokud nevíme, co jsou to kryptoměny, tak jsou to, laicky řečeno, internetové peníze, které nemají žádnou reálnou podobu měny, tak jak ji známe. Jedná se o nápad univerzálního internetového platidla, decentralizovaného, a tedy bez kontroly žádného státu. Poslední dobou se hodně spekulovalo o bitcoinu a jeho výrazná hodnota, která dosahovala hodnoty převyšující několikanásobek před několika lety odhadované ceny, a něco málo světla při této diskuzi dostaly i ostatní kryptoměny, které se zatím těšily jen malému světlu, avšak pozornost i u těchto internetových měn dnem co dnem narůstá.
Kde se ripple vzal?
Je to tak trochu systém zúčtování plateb v reálném čase, internetová měna a síť pro reemitační platby, která se ukázala veřejnosti v roce 2012 – je tedy podstatně starší, než ostatní velké měny jako BTC nebo Etherum, vytvořena stejnojmennou společností na základě distribuovaných výpočtů a otevřenému programovému softwaru.
Proč bychom jej vlastně měli brát v potaz?
Protože jeho tvůrci tvrdí, že chtějí zavést univerzální platidlo, které bude hlavně bezpečné, rychlé a bez zbytečných poplatcích za jakkoliv veliké transakce. Celý ripple se točí okolo sdílené veřejné databáze, která používá jakýsi konsensuální proces, který dovoluje platby, směny a reemitace.
Co je hlavní výhodou, tak ripple může fungovat i bez své „společnosti“ a je podporován řadou institucí, dalších společností a Massachusetts Institute of Technology. A nejsou sami, i některé banky, v Evropě známý například Unicredit adoptoval tento „platební protokol“ – podle některých bankovních představitelů totiž má ripple výhodu oproti tradičním internetovým měnám.
Dokonce je jeho hodnota pojištěna i zlatem!
Banky jej chtějí, tak proč ne my?
Hodnota Ripplu je nyní 1,14 dolarů a tak je výhodnějším „nákupem“ než například nyní dominující bitcoin. A s růstem z 0,007 na 1,14 dolaru to není vůbec nic, co bychom měli podceňovat, možná je skutečně přesně tohle ta alfa omega budoucnosti, kterou všichni hledáme.