Inkoustové i laserové tiskárny prakticky ovládly trh s počítačovými periferiemi, i když se dnes začínají prosazovat LED tiskárny a zařízení pro termosublimační tisk. Při jejich nákupu se rozhodujeme na základě pořizovací ceny a ceny spotřebního materiálu, především inkoustových náplní a tonerů. Významný vliv má také možnost využít kompatibilních tiskových kazet, např. náplní do tiskáren Canon Primatisk, které bývají výrazně levnější a přesto pro běžný tisk dostačující. Záleží ovšem také na volbě kancelářského papíru.
Velikost a gramáž papíru do tiskáren
Hodnotícím parametrem pro nákup kancelářského papíru je jeho velikost (formát). Tím bývá nejčastěji A4, což je celosvětově normalizovaný rozměr, a pravděpodobně se nenajde nikdo, kdo by si nedokázal představit jeho velikost. Pro některé případy se však prodávají i jiné rozměry. Ty menší A5 a A6 se využívají většinou pro fotopapíry pro tisk fotografií a uměleckých kreseb. Větší formát A3, případně A2 až A0 naopak potřebují např. konstruktéři, architekti a další profese, kde je nutné na velkou plochu vytisknout technické výkresy. To už se ovšem týká speciálních plotrů vyšší cenové kategorie. Nejrozšířenější jsou tiskárny pro tisk na formát A4 a pokud nejste vyloženě profesionál, který nutně potřebuje často tisknout na větší formát, zpravidla se nevyplatí nakupovat drahé zařízení kvůli občasnému tisku několika stran A3 nebo A2. Ekonomičtější je takové výtisky svěřit speciálnímu kopírovacímu centru.
Kvalita papíru se hodnotí také podle jeho tloušťky, resp. hmotnosti lisované dřevité buničiny v gramech na čtvereční metr. Tento údaj se označuje jako tzv. gramáž. Nejprodávanějším kancelářským papírem je gramáž 80 g/m2. (Pro zajímavost gramáž jednovrstvého toaletního papíru je zhruba 25g/m2.) Běžný kancelářský papír 80g/m2 je vhodný spíše pro jednostranný tisk dokumentů, pro oboustranný tisk je lepší 125 g/m2 a pro kvalitnější kopie včetně fotografií pak od 250 g/m2.