Fretky jsou v porovnání s jinými méně běžnými druhy na chov poměrně nenáročné. Dožívají se většinou šesti až devíti let, při výborné péči se ale mohou dožít i více než deseti let. V prostředí se orientují především čichem, dále potom sluchem, zrak je ze smyslů až na třetím místě. Pohlavní dimorfismus je u tohoto druhu velmi výrazný – samci bývají 2 – 4x větší než samice, a to i v případě, že jsou v mladém věku kastrovaní.
Sezonní změny
Fretky v závislosti na ročním období mění svou hmotnost. Na podzim fretky v podkoží kumulují tuk, který tvoří jejich energetickou zimní zásobu. Do jara pak tento tuk zase spálí. Váha se tedy v průběhu roku může fyziologicky měnit až o 40%. Na hmotnostních změnách se podepisuje i línání, které nastupuje na jaře a na podzim.
Rozmnožování
Fretky jsou pohlavně dospělé zhruba v 8. až 9. měsíci věku. Jsou sezónně polyestrické. To v překladu znamená, že říjový cyklus probíhá opakovaně v období od března do srpna, poté nastává zimní útlum. Na cyklus má ale velký vliv i světelný režim – pokud má fretka méně než 8 hodin světla denně, říjový cyklus je zastaven i přes léto a naopak.
Délka březosti fretek je 41 – 42 dní. V jednom vrhu průměrně bývá 8 – 10 mláďat, která se rodí holá, hluchá a slepá.
Podmínky chovu
Fretky mohou být chovány individuálně nebo v párech či harémech, nekastrovaná zvířata stejného pohlaví je většinou nutno chovat odděleně. Bez dohledu majitele by se v bytě neměly pohybovat volně, jelikož s oblibou vyhledávají všemožné skuliny a škvíry. K dispozici by měly mít klec vybavenou měkkým místem na odpočinek, krmítkem, napáječkou a toaletou. Velikost klece musí rozměrově odpovídat počtu chovaných fretek a jejich velikosti. Je nutné dát pozor i na to, že klec nesmí být umístěna poblíž topení nebo jiného zdroje tepla – fretky se špatně potí a příliš vysoká teplota je může i zabít!