Pokud se ocitnete ve finanční tísni, např. způsobené nemocí nebo ztrátou zaměstnání, a může k tomu dojít ze dne na den, nemusíte si zoufat, a to ani v případě, že vás měsíc co měsíc čeká splácení nějakého toho úvěru nebo hypotéky. V první řadě si zachovejte chladnou hlavu, všechno se dá řešit a ze všeho je cesta ven. Jednou z ideálních možností je prodloužení doby splatnosti, a tím i snížení pravidelné měsíční splátky .
Většina bankovních ústavů dnes nabízí tuto možnost, a to zcela zdarma, bez jakýchkoliv poplatků. Dobu splácení můžete prodloužit, doba prodloužení je omezená a dána konkrétními podmínkami peněžního ústavu, měsíční výdaje se tak o něco sníží, a když se pak situace obrátí k lepšímu, můžete si splátku upravit na její původní stav. U menších částek si tuto variantu můžete sami udělat díky internetovému bankovnictví, pokud ho tedy máte zřízené. Pokud ne, stačí návštěva banky, která vám úvěr poskytla. Uvidíte, že vám jistě vyjdou vstříc a najdou pro vás optimální a přijatelné řešení.
S čím počítat?
Pokud budete chtít prodloužit dobu splácení a nebude to jen na pár měsíců, počítejte s tím, že banka může, ale i nemusí, je to individuální, požadovat potvrzení o příjmu. Dalším negativem je to, že výše celkové splacené částky se navýší a i úrok bude o něco málo vyšší. Ne vždy platí, že čím déle splácíte, tím je to pro vás výhodnější. U menších úvěrů by se o výraznou částku jednat nemělo. U hypoték je to přeci jen trochu jinak, a to i s ohledem na výši půjčené částky. Zde jsou úroky vzhledem k době splatnosti nižší a během trvání hypotéky může dojít i k jejich snížení.
Každopádně i přes vše řečené, možnost prodloužení doby splatnosti je reálná a pomůže tak alespoň na nějakou dobu zmírnit následky vaší finanční krize.