Jaký pokojíček má vaše dítě, které právě nastoupilo na střední školu? Je již upravený jako studentský pokoj, nebo se jedná stále spíše o pokojíček dětský. V tomto věku jsou již jistě odstraněné všechny hračky. Určitě, až na nějakého oblíbeného plyšového medvídka nebo velkou sbírku angličáků… Prostě něco oblíbeného, co mu připomíná dětství.
Pokud pokoj stále vypadá jako dětský, je vhodné jej určitě vymalovat. Nechte výběr barev na svém potomkovi. Ať si zvolí barvu, ať si dá na zeď plakáty oblíbených skupin nebo nějaký svůj vzor, ať si na zeď namaluje třeba grafit. Je to jeho pokoj. Pomožte mu s úpravami, ale respektujte jeho nápady a návrhy. Těm se snažte co nejvíce vyhovět. Bude v něm trávit spoustu času, během kterého se bude učit. Může si pozvat kamarády, pokud budou společně vypracovávat nějaký projekt nebo se budou učit společně. Dopřejte mu ten pocit, aby se za svůj pokoj nemusel stydět, a aby se v něm cítil opravdu dobře. I když vám možná některé nápady budou připadat hloupé.
Psací stůl,který bude zároveň sloužit jako počítačový stůl by měl odpovídat veškerým požadavkům. Měl by mít dostatek pracovního prostoru i dostatek úložného prostoru na odkládání věcí. Židle k psacímu stolu by měla být polohovací a pohodlná. Na psacím stole by samozřejmě neměla chybět lampička, kvůli dostatku světla. Studenti potřebují také tiskárnu, kvůli tisku různých materiálů nebo seminárních prací. Pokud již ale máte tiskárnu třeba ve své pracovně, pak to jistě bude dostačující.
Jestliže ji vaše dítě doposud nemělo, možná je na čase ji pořídit – knihovnu. Čte vaše dítě rádo? Nebo má ke čtení spíše odpor. Ať tak nebo tak, se střední školou je spojená povinná četba, takže by možná bylo vhodné pořídit nějakou malou knihovnu nebo alespoň polici, kam si dítě může odkládat knihy, třeba i půjčené z knihovny.
Nástěnkaje jistě vhodným doplňkem, pokud vaše dítě rádo zapomíná. Pořiďte mu nástěnku, na kterou si může psát plánované úkoly, které musí do školy udělat. Pokud si zde nebude připínat úkoly, jistě poslouží alespoň na výstavu plakátů J.
Dejte dítěti trochu volnost při zařizování pokoje. Například mu stanovte rozpočet, do kterého se při předělávání pokoje musíte vlézt, a potom už to nechejte jen na něm. Třeba pro něj potom to učení nebude takové mučení!