Možná se vám zdá, že není problém s tím najít výhodný způsob, jak ukládat dětem peníze, které se jim v budoucnosti určitě budou hodit, ať už budou řešit otázku bydlení nebo studia. Jak vybrat to ideální alternativní spoření?
Stavební spoření
Zatím pořád nejvýhodnější forma ukládání peněz, doba spoření je zde však omezena, a to na dobu šesti let, ukládat tam delší dobu už se nevyplatí, počítat také musíte s tím, že ze strany státu se může změnit výše státní podpory. To, k čemu bylo určeno v dřívějších dobách, tedy k pořízení bydlení, odzvonilo díky hypotečním úvěrům.
Podílové fondy
Ty volte, pokud máte v plánu spořit delší dobu. Zisk z nich je oproti jiným formám spoření hodně slušný a výnosy rozhodně nejsou zanedbatelné. Pokud jste trošku odvážnější, můžete se vrhnout do investování přímo do fondů zahraničních (dluhopisy, komodity).
Spořící účty
Tento druh ukládání peněz je jistý, ale nemůžete od něj očekávat kdoví jaké výnosy, ty se pohybují kolem 0,5 procenta podle toho, jaká je inflace.
Penzijní spoření
To známe především u lidí dospělých, u dětí existuje varianta doplňková, kterou je možné využít již od útlého věku a až dítě dosáhne věku osmnácti let, má možnost čerpat z naspořené částky, ale jen jedinou třetinu z celkového vkladu, zbytek dostane až ve svých šedesáti letech.
Investice do zlata či drahých kamenů
Tento způsob vyžaduje znalost a orientaci v oblasti obchodování se zlatem či jinými drahými kovy a kameny, investice by měla být větší a je asi tím nejméně vhodným typem pro ukládání peněz dětem. Také jsou s tím spojeny další výdaje, neboť cennosti musíte mít bezpečně uloženy a pro jistotu i pojištěny.
Spojení dvojího
Rozhodnout se jen pro jediný typ nemusíte, forem ukládání peněz můžete mít několik, ideální je např. propojení stavebního spoření a investic do podílových fondů.
424 words